Fasady wentylowane stanowią jedno z najbardziej efektywnych rozwiązań wykonania okładzin ścian. Dzięki szerokiej gamie produktów możliwości projektowe są nieograniczone, a efekt końcowy zadowoli nawet najbardziej wymagającego estetę.

W skład elewacji z fasad wentylowanych wchodzą:

ściana konstrukcyjna – najczęściej z betonu, pustaków ceramicznych, betonu komórkowego lub drewna),

izolacja cieplna z warstwy wełny mineralnej (im grubsza, tym wyższa efektywność cieplna) lub pianki poliuretanowej i aerożelu (stosowane w celu jeszcze wydajniejszej izolacji)

podkonstrukcja – istotny element systemu, który odpowiada za solidność, odporność i wytrzymałość elewacji. Podkonstrukcja najczęściej wykonana jest z aluminium lub stali nierdzewnej, czasem z drewna. Podkonstrukcja składa się ze wsporników montowanych do ściany (nazywanych konsolami) oraz profili, do których mocowane są płyty elewacyjne. W PRIUS stosujemy konsole pasywne, które niwelują straty ciepła do pomijalnych wartości

panele fasadowe – w naszej ofercie posiadamy płyty HPL, płyty kompozytowe, płyty włókno-cementowe, spieki ceramiczne, beton architektoniczny GRC i elewacje z drewna od czołowych europejskich producentów (https://prius.com.pl/#uslugi)

W rezultacie zastosowania tych komponentów powstaje struktura, w której dochodzi do fizycznego odseparowania zewnętrznej części fasady od wewnętrznej ściany budynku. Ta otwarta przestrzeń nazywana jest pustką wentylacyjną. Pozwala ona na wymianę powietrza nagromadzonego pomiędzy ścianą nośną, a zewnętrzną okładziną. Rozwiązanie to poprawia termikę i oddychalność ścian budynku w sposób bezkonkurencyjny (w budynkach z prawidłowo wykonaną ścianą wentylowaną nigdy nie rozwija się pleśń).

Rozwiązanie to zapewnia szereg korzyści o wartości dodanej:

  • lepsza izolacja termiczna – oszczędność energii na poziomie 25%-40%
  • izolacja akustyczna – fasada wentylowana powoduje wzrost odbicia hałasu z zewnątrz
  • ochrona struktur ścian – fasada wpływa na zmniejszenie ruchów strukturalnych w związku ze zmianą temperatur (w efekcie na budynku pojawia się mniej pęknięć)
  •  zmniejszony transfer ciepła i kondensacji – fasady wentylowane eliminują kondensację pary wodnej i nadmiernej wilgoci wewnątrz budynku (stąd brak pleśni)
  • instalacje mediów mogą być ukryte za fasadą, co zwiększa wartość i żywotność budynku oraz jego walory estetyczne
  • łatwość utrzymania budynku w czystości – większość materiałów, które stosujemy, nie wymaga żmudnego malowania i konserwacji budynku (wystarczy dobrej jakości myjka ciśnieniowa i można cieszyć się niezmienioną elewacją przez kilkanaście do kilkudziesięciu lat)
  • brak zarysowań i walory estetyczne elewacji

Fasady wentylowane są rozwiązaniem wspierającym zrównoważony rozwój i ochronę środowiska. Są lżejsze od innych typów fasad, zapewniają niski koszt utrzymania oraz szybki, łatwy i czysty proces instalacji.